Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Simona Kossak nie żyje.

Informacje / Puszcza Białowieska
Data: 16 Mar 2007 - 13:00
Dnia 15 marca, po wielomiesięcznej, ciężkiej chorobie zmarła w wieku 64 lat profesor dr hab. Simona Kossak. Urodzona w Krakowie, pochodząca ze znanej rodziny artystycznej, swoje życie związała od młodości z Puszczą Białowieska, stając się częścią jej najnowszej legendy.


Była przewodniczącą rady naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, dyrektorem Zakładu Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, osobą która od ponad 30 lat mieszkała w Puszczy. Milionom Polaków znana jest przede wszystkim z popularno-przyrodniczych audycji radiowych i książek, z których szczególną pozycją jest wydana w 2001 roku 600-stronicowa Saga Puszczy Białowieskiej. We wstępie do tej książki Simona pisze: „Ciężko okaleczona, ograbiona z drzew i ze zwierząt, ale we współczesnej Europie jedyna przypominająca jeszcze prapuszczę, która sześć tysięcy lat temu otulała Niż Europejski od Karpat po Bałtyk. Na oczach naszego pokolenia rozgrywa się ostatni akt jej dziejów.”

Ostatnie słowa Simony w „Sadze Puszczy Białowieskiej” są przytoczeniem jej stanowiska z 1998 roku: „Uważam, że obowiązkiem Polaków jest natychmiastowe objęcie ochroną konserwatorską w postaci parku narodowego całej Polskiej części Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie znowu ktoś nam powie: „Miałeś chamie złoty róg!”.

W ostatnich latach Simona Kossak wypowiadała się ostrożnie o formule ochrony całej polskiej części Puszczy, obawiając się, że pod różnymi nazwami mogą kryć się niekorzystne dla przyrody działania. Była zaangażowana w obronę Polany Białowieskiej przed planami jej zabudowy i nieprzerwanie stała na straży, by w Białowieskim Parku Narodowym nie prowadzić badań metodami inwazyjnymi.

Odeszła osoba, której wszyscy coś zawdzięczamy. Simona Kossak należy do tego grona postaci wybitnych, dzięki którym Puszcza Białowieska a z nią nasz region, stały się dużo lepiej znane tysiącom ludzi w Polsce i za granicą.

AJK
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=706

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401