Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Z archiwum naszej strony: Autobus szynowy Hajnówka-Białowieża - 2.05.2001

Turystyka / Puszcza Białowieska
Data: 16 Mar 2007 - 08:122 maja 2001r, w środę, w godzinach porannych na hajnowskim Dworcu Kolejowym pojawili się przedstawiciele samorządów lokalnych, kolei, organizacji pozarządowych i miejscowa ludność . Nie zabrakło również przedstawicieli mediów: prasy, radia i telewizji. O godz. 915 zaplanowano odjazd pierwszego po ośmioletniej przerwie w kursowaniu pociągów autobusu szynowego z Hajnówki do Białowieży.

„Z przyjemnością wspominam te chwile, kiedy w różnych kierunkach kursowały pociągi. Z dworca co dwie godziny startował jakiś pociąg. Te do Białowieży były przepełnione turystami...” jadąc słucham opowieści Anatola Pawłowskiego, Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne „Na tej trasie jeździły tzw. torpedy – węgierskie torpedy spalinowe. Były przyjazne dla środowiska. W latach 60-tych podróż koleją należała do przyjemnych i tanich. Za jedno jajko można było zajechać z Hajnówki do Białegostoku. Uruchomienie tej linii - mój rozmówca zmienia temat na pewno będzie służyło intensyfikacji turystyki.


Anatol Pawłowski Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne

Strategia rozwoju Hajnówki i wszystkich gmin puszczańskich jest ukierunkowana na turystykę, na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z obsługą ruchu turystycznego. Puszcza Białowieska jest światowym dziedzictwem kulturowym i wymaga ochrony - m.in. wyeliminowania ruchu kołowego.(...) Samorządy mogą partycypować w kosztach przedsięwzięć tego typu jak otwarcie tej linii kolejowej, ale nie sfinansują ich w całości. Nasze gminy są biedne (...) Pieniądze powinny przyjść z zewnątrz ...Dogodnymi warunkami należy przyciągnąć bogatych inwestorów , którzy stworzyliby atrakcyjną bazę turystyczną w naszym regionie” Nasz pociąg powoli jechał przez Puszczę.


Na dawnych przystankach, przy przejazdach kolejowych był przyjaźnie witany przez grupki miejscowej ludności.
Pierwszym przystankiem było „Miejsce Mocy”

położone w pobliżu torów i często odwiedzanie przez turystów. Następnie zatrzymaliśmy się w Grudkach, a w Białowieży Towarowej zostaliśmy przywitani chlebem i solą przez wójta Gminy Białowieża Stanisława Kujawiak. Dziewczęta w strojach ludowych serwowały herbatę z samowara, konfitury z malin i maślane bułeczki.


W Białowieży –Pałac oczekiwali nas licznie zebrani Białowieszczanie.

Wysiadaliśmy przy dźwiękach hejnału myśliwskiego. Po powitaniach, w czasie gdy mieszkańców Białowieży i pasażerów pociągu bawił zespół „Czeremszyna”,


przedstawiciele instytucji zainteresowanych uruchomieniem linii kolejowej udali się na konferencję prasową.

Omawiano tam problemy związane z oddaniem do użytku publicznego odcinka Hajnówka – Białowieża i Hajnówka – Cisówka. Przedstawiono propozycję ROZKŁADU JAZDY POCIĄGÓW, ROZWAŻANO UTWORZENIE PRZYSTANKU TURYSTYCZNEGO „Miejsce Mocy”. Była mowa o włączeniu do hajnowskiego taboru eksperymentalnego „pojazdu kolejowego” , niezwykle taniego w eksploatacji.

Konferencję zakończyła bardzo krzepiąca wypowiedź Stanisława Rytlewskiego – dyrektora Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Samorządów na Rzecz Kolei Lokalnych – „ (...) Wspaniała inicjatywa i prężne, zaangażowane działania samorządów lokalnych zobowiązują nas do czynnego wsparcia (...) Z pełną odpowiedzialnością oświadczam, że mogą liczyć na nasze wsparcie, również finansowe....”. Oficjalne rozmowy samorządowców (lokalnych i wojewódzkich) z koleją odbędą się już 10 maja br. w Białowieży i być może będą o­ne decydujące w sprawie otwarcia regularnej osobowej linii kolejowej na trasie Hajnówka – Białowieża.

Pomysł restytucji linii kolejowej zrodził się we wrześniu ubiegłego roku. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stefan Jakimiuk ze Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody


Stefan Jakimiuk - Światowy Fundusz na Rzecz Ochrony Przyrody

(„Mam nadzieję, że ten pierwszy przejazd koleją po 8 latach nie będzie ostatni. Jest silna wola samorządowców i duża presja nie tylko ludności lokalnej, ale także ruchu ekologicznego i innych instytucji z całej Polski, żeby przywrócić ten szlak do użyteczności publicznej. Zaangażowaliśmy się w przygotowanie torowiska (oczyszczaniem torów zajmowali się również pracownicy kolei, uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży i inni – przyp. As), zorganizowaliśmy dzisiejszy przejazd.(...) Nie mamy możliwości bezpośrednio partycypować w kosztach. Natomiast nasz Fundusz jest organizacją międzynarodową, działamy przy Unii Europejskiej w Brukseli i możemy wspólnie zastanowić się, w jaki sposób sfinalizować to przedsięwzięcie. (...) Działamy na rzecz ochrony przyrody z ludźmi i dla ludzi. Nie ma sensu ochrona przyrody tylko dla jakiejś wyimaginowanej idei.”)


i władze Powiatu Hajnówka, którym udało się pozyskać przychylność wójta Gminy Białowieża. „ ...Otwarcie linii kolejowej łączącej Hajnówkę z Białowieżą powinno nastąpić w trybie pilnym...” . Ideę czynnie wspierają Obywatelski Ruch Ekologiczny (Rafał Górski, kampania „Tiry na tory”: ”Jesteśmy tu po to, żeby głośno mówić, że kolej jest potrzebna z punku widzenia społecznego i ekologicznego”), Forum Promocji Kolei (Marek Szpilko: „Pokazujemy, że linia Hajnówka – Białowieża jest przejezdna dla ruchu pasażerskiego. Chcemy pokazać innym gminom i powiatom w całej Polsce, że można przywrócić nieczynne linie kolejowe...”) i Instytut Rozwoju i Promocji Kolei. Wśród około 100-osobowej grupy pasażerów nie zabrakło przedstawicieli dyrekcji Zakładu Infrastruktury Kolejowej w Białymstoku, przedstawiciela Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Samorządów na Rzecz Kolei Lokalnych oraz zaangażowanej w działania ekologiczne posłanki II kadencji Sejmu - Urszuli Pająk.


Dyrekcja Kolei


Gdyby udało się sfinalizować projekt uruchomienia regularnych kursów autobusu szynowego na odcinku Hajnówka – Białowieża, byłaby to pierwsza w Polsce uruchomiona po tak długiej przerwie linia kolejowa i pierwsza linia przejęta przez samorząd lokalny.

Krótko o hajnowskiej kolei:

1795r. - po ostatnim rozbiorze Polski, Puszcza Białowieska znajduje się pod zaborem rosyjskim
1888r. - Puszcza Białowieska wchodzi w skład apanaży carskich, budowany jest Pałac Carski
1894r. - nakazem Cara zostaje przeprowadzona linia kolejowa Bielsk Podlaski - Hajnówka
1897r. - budowa odcinka Hajnówka – Białowieża
1906r. - z rozkazu Cara pobudowano przepiękny Dworzec Kolejowy w Hajnówce
1944r. - wycofujące się wojska niemieckie burzą Dworzec. Przez szereg kolejnych lat funkcję dworca w Hajnówce pełni drewniany barak.
Wybudowanie nowego, przestronnego dworca idzie w parze z likwidacją linii kolejowych łączących Hajnówkę ze światem!

Źródło: http://www.old.hajnowka.com.pl/old/article/31/ Hajnówka o­n-LINE


Tak nam obiecano

Weź udział w ankiecie i umieść swój komentarz.Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=705

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401