Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Krótki alfabet dziedzictwa kulturowego

Informacje / Ochrona Krajobrazu
Data: 14 Mar 2007 - 07:06
Towarzystwo Ochrony Krajobrazu opracowało pierwsze popularne wydawnictwo promujące wartości kulturowe regionu Puszczy Białowieskiej

O korowaju, magii ręcznika, cerkiewkach, kościołach, przydrożnych krzyżach pisze w swoim mini-przewodniku hajnowskie Towarzystwo Ochrony Krajobrazu. Jest to pierwsze popularne wydawnictwo promujące wartości kulturowe okolic Puszczy Białowieskiej.

Wielokulturowość oraz walory przyrodnicze to dwa najczęściej wymieniane atuty regionu. Dwa argumenty „za” przedstawiane turyście, którego chce się zachęcić do postawienia stopy na białowieskiej ziemi. Nikt jednak do tej pory, poza kilku-, czy kilkunastozdaniowymi wzmiankami w większych wydawnictwach, nie decydował się na publikację na ten temat. „Dziedzictwo kulturowe Regionu Puszczy Białowieskiej” wydane przez TOK jest pierwszym wydawnictwem o wartościach kulturowych adresowanym nie do badaczy, ale do turystów właśnie. A warto przypomnieć, że w regionie gościmy ich ponad 200 tys. rocznie.

„Dziedzictwo kulturowe...” bardzo przystępnym językiem, w kolejnych mini-rozdziałach, przybliża temat symboliki i obrzędów, miejscowej architektury, cerkwi i kościołów, cmentarzy, ogrodów i parków, krzyży przydrożnych, języka itd. Z książeczki można się dowiedzieć, m.in., że rozmieszczenie pomieszczeń w tzw. ruskiej chacie odpowiadało kolejom losu ludzkiego – narodzinom, życiu i śmierci. Albo że tradycyjne ręczniki modlitewne, które na przydrożnych krzyżach zastąpiły dziś wstążki, można było tkać jedynie podczas postu, „gdy ciało oczyszczało się z brudu, a myśli wypełniały się dobrem”.

Wydawnictwo jest również przysłowiowym dzwonem bijącym na alarm, przypomnieniem, że jeśli teraz nie pomyślimy o ochronie pewnych wartości, za jakiś czas nie będzie już czego chronić...

- Już od dawna mówiliśmy o tym, że trzeba poruszyć ten temat – mówi Janusz Korbel z TOK – Taką inspiracją okazała się wreszcie inicjatywa prezydencka dotycząca ochrony Puszczy Białowieskiej, w której jasno podkreśla się konieczność zachowania nie tylko wartości przyrodniczych, ale również i kulturowych regionu. I tak powstał nasz folder ... Warto powiedzieć, że wszystko udało się jedynie dzięki pracy społecznej i prywatnemu wsparciu. To dowód na to, że można coś zrobić nie mając żadnych dotacji.

Do folderu (jednak w o wiele mniejszym nakładzie) dołączona jest płyta CD zawierająca piosenki śpiewane w regionie.

Wydawnictwo można zamówić pod adresem stowarzyszenia: tok4@wp.pl (3 zł oraz koszty wysyłki)

„Dziedzictwo kulturowe regionu Puszczy Białowieskiej”, Wyd. Towarzystwo Ochrony Krajobrazu, Hajnówka 2007
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=700

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401