Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

"Partyzancka szkoła" w Puszczy

Informacje / Ochrona Krajobrazu
Data: 17 Lip 2006 - 06:39
W dniach 7-9 lipca 2006 roku Towarzystwo Ochrony Krajobrazu po raz kolejny gościło grupę młodzieży z „partyzanckiej szkoły” .

W dniach 7-9 lipca 2006 roku Towarzystwo Ochrony Krajobrazu po raz drugi (pierwszy raz przed rokiem) gościło grupę młodzieży z „partyzanckiej szkoły” (Liceum Humanistycznego im. J.Kołasa w Mińsku). To liceum zlikwidowane przez władze białoruskie prowadzi zajęcia w domach prywatnych. W trakcie pobytu młodzież zwiedziła rezerwat zwierząt i Puszczę Białowieską, odbyła spotkania się z wieloma ludźmi, a przede wszystkim odpoczęła na łonie przyrody.

Towarzystwo Ochrony Krajobrazu serdecznie dziękuje Danusi Kuroń za pomoc w realizacji tego zdarzenia.W miarę postępującej rusyfikacji represjonowano a na koniec zlikwidowano ostatnie liceum w Mińsku nauczające w języku białoruskim. Jednak ani nauczyciele, ani dzieci a także rodzice nie poddali się i postanowili nie likwidować liceum. Od kilku już lat liceum działa jako podziemna szkoła, nauka odbywa się nadal w języku białoruskim w prywatnych mieszkaniach i wynajmowanych domach. Co więcej, co roku nowi uczniowie przychodzą do szkoły a absolwenci trafiają na studia! W liceum, które oficjalnie nazywa się "Biełaruski Humanitarny Licej" uczą najlepsi wykładowcy, często profesorowie uniwersyteccy, i chociaż formalnie liceum nie istnieje a dzieci muszą zdawać podwójnie wszystkie egzaminy (poza swoimi, także przed państwową komisja, bo ich liceum nie jest uznawane) to stało się kuźnią niezależnej myśli i najlepszych kadr dla przyszłej, wolnej Białorusi. Ich problemem jest brak laboratoriów dlatego w lecie nie maja wakacji tylko wyjeżdżają do sąsiednich krajów (Czechy, Polska, nawet Francja) i kiedy szkoły tam są puste, o­ni uczą się w goszczących ich szkołach. Do Polski przyjechali już drugi rok z rzędu - na zaproszenie warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Byli w Warszawie, Gdańsku gdzie przyjął ich m.in. Lech Wałęsa.
W zeszłym roku po raz pierwszy przyjechali do Białowieży na zaproszenie TOK. Tak im się spodobało, ze i w tym roku - już o­ni sami - poprosili o możliwość pobycia trochę z nami. TOK się nimi zaopiekował i mieliśmy dni świetnych spotkań, nawet z wieczornymi śpiewami.

Dyrektor BPN wydał darmowe przepustki do rezerwatu i zmniejszył opłaty za zwiedzenie parku zwierząt do symbolicznej złotówki od osoby.

Mam nadzieje, ze za rok znowu będziemy tu gościli młodzież i nauczycieli z Liceja :-))

Oby już z liceja w wolnym kraju !

AJK
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=604

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401