Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Cały świat w obronie Puszczy

Artykuly / Puszcza Białowieska
Data: 07 Mar 2006 - 21:13

Tysiące listów w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej dostał prezydent Lech .

3 marca - Międzynarodowy Dzień Solidarności z Puszczą Białowieską - był prawdopodobnie największą – jeśli chodzi o zasięg - od czasów Solidarności światową akcją dla Polski. Ludzie w różnych częściach świata apelowali do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zapewnienie należytej ochrony ostatniemu pierwotnemu lasowi.
www.bison.bialowieza.com„Save Bialovieza Forest”, „Nekacejte Belovezsky Prales!”, “Ratujmy Puszczę Białowieską – świat patrzy!” – głosiły transparenty zatrwożonych losem Puszczy ludzi w ponad dwudziestu krajach całego świata. Od Stanów Zjednoczonych, przez Wielką Brytanię, Niemcy, Ugandę, Czechy i Słowację, do Korei Południowej, Japonii i Australii – wszyscy solidarnie zebrali się 3 marca pod polskimi ambasadami i konsulatami, by pokazać, że Puszcza nie tylko na papierze jest Światowym Dziedzictwem Ludzkości i że świat domaga się jej należytej ochrony. Podobne manifestacje odbyły się również w kilku miastach Polski, m.in. Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Akcja, koordynowana przez Światową Sieć Solidarności z Puszczą Białowieską (B.I.SO.N.), miała swój początek w styczniu, gdy przedstawiciele organizacji dostarczyli prezydentowi RP „Międzynarodowy Apel w sprawie Puszczy”. Podpisały go wówczas cztery osoby – Eunice Blavascunas z USA, Zmicier Vaiciuszkiewicz z Białorusi, Nuria Selva z Hiszpanii oraz reprezentujący Polskę Janusz Korbel. List ten był pierwszym, który trafił do prezydenta. Od tamtej pory podobnych apeli dostał tysiące – zarówno drogą tradycyjną, jak i mailową.

Puszcza Białowieska, ostatni las w Europie o charakterze pierwotnym, przez swoje bogactwo porównywana jest w lasami tropikalnymi. Nadal jednak zaledwie niewielki jej procent jest parkiem narodowym. Brakuje również całościowego planu działań dla Puszczy – w tej chwili zarządzają niż aż cztery jednostki organizacyjne, z których każda wprowadza w życie własne pomysły, skutkujące najczęściej rozbudową infrastruktury. Decydenci, z jednej strony zapewniając o konieczności ochrony Puszczy, z drugiej podejmują działania całkowicie z nią sprzeczne – pozwalają na otwieranie kolejnych dróg dla ruchu samochodowego i kolejowego, doprowadzają do wycięcia kawałka lasu pod duży terminal, mający służyć ... turystyce pieszej i rowerowej. Wciąż ma miejsce ingerencja człowieka we wszystkie rezerwaty, poza ścisłym w parku narodowym. O zmianę takiej polityki wobec Puszczy oraz o objęcie jej osobistym protektoratem prezydenta zaapelowali ludzie na całym świecie.

„Puszcza powinna być przede wszystkim lasem naturalnym, a nie tylko miejscem ludzkiej rozrywki, czy źródłem komercyjnego pozyskiwania drewna” – podkreślano w listach.

3 marca, w sobotę, miało miejsce spotkanie przedstawicieli koalicji BISON – Eunice Blavascunas, Nurii Selva, Tomasza Wesołowskiego i Zenona Kruczyńskiego - z przedstawicielami kancelarii prezydenta, m.in. z podsekretarzem stanu, minister Ewą Junczyk – Ziomecką.

- Nie dostaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi na postulaty, ale myślę, że są po naszej stronie – mówiła po spotkaniu Eunice Blavascunas – Mówili, że widzą problem, ale wspominali też sytuację sprzed kilku lat, gdy minister środowiska został obrzucany jajkami podczas wizyty w Białowieży. Dziwili się, że o tym wiedzą wszyscy, natomiast o tysiącu podpisów, które zostały zebrane za ochroną puszczy – prawie nikt. Myślę, że sytuacja powinna potoczyć się we właściwym dla Puszczy kierunku. Nie można przecież nie wziąć pod uwagę, iż zależy na niej ludziom na całym świecie, zarówno tym, którzy ją znają, jak i tym, którzy w niej nigdy nie byli. To nie jest zwykły las.

- Kocham Puszczę. Pierwszy raz zobaczyłam ją w 1995 roku i od tej pory tyle mi dała, że czuję się za nią odpowiedzialna. Dlatego uważam, że nie można jej zostawić bez pomocy, bez odpowiedniej ochrony – dodaje Nuria Selva – Jestem biologiem i podobnie jak malarz, który widzi, kiedy obraz jest dobry, a kiedy nie, tak ja widzę, czy z Puszczą jest wszystko w porządku. A trzeba powiedzieć, że dzieją się w niej bardzo niedobre rzeczy. Na naszych oczach ginie jej pierwotność. Niektórzy porównują jej utratę do utraty Wawelu w Krakowie, ale ja się z tym nie zgadzam. Wawel można odbudować, natomiast odbudowa Puszczy w jej unikalnym charakterze jest niemożliwa! Dlatego wszyscy powinni wreszcie zrozumieć, jak wielki mają tu skarb. I zacząć go chronić.

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Puszczą Białowieską zakończył się koncertem WZ Orkiestry w Białowieskim Ośrodku Kultury. „Dzikie jest piękne” – skandowała za Zmicierem Waiciuszkiewiczem, liderem grupy, bawiąca się publiczność. Wszyscy na sali byli zgodni, że Puszczy należy się większa niż do tej pory ochrona...

(JOCH)

Postulaty koalicji BISON

1. Należy natychmiast objąć ochroną wszystkie ponadstuletnie drzewa i drzewostany, bo nie były o­ne sadzone ręką ludzką i stanowią o wyjątkowym charakterze Puszczy, a także drzewostany młodsze powstałe w wyniku naturalnej sukcesji.
2. Należy zaprzestać ingerencji w naturalne procesy na obszarach objętych ochroną.
3. Należy stworzyć plan objęcia całej polskiej części Puszczy parkiem narodowym i pozyskać dla tego planu miejscową ludność, przy udziale leśników.
4 .Należy w porozumieniu ze stroną białoruską dążyć do utworzenia ponadnarodowego rezerwatu Puszczy Białowieskiej, z całościowym strefowaniem, jako dziedzictwa ludzkości.
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=544

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401