Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Akcja na rzecz wprowadzenia nazw dwujęzycznych

Artykuly / Ochrona Krajobrazu
Data: 05 Mar 2005 - 10:07
Myślisz TOK, mówisz TAK - dla dwujęzycznych nazw miejscowości, możliwości korzystania z języka białoruskiego w urzędach, rozwoju naszej świadomości i dumy narodowej".


"Myślisz TOK, mówisz TAK - dla dwujęzycznych nazw miejscowości, możliwości korzystania z języka białoruskiego w urzędach, rozwoju naszej świadomości i dumy narodowej". Ulotki takiej treści już niedługo pojawią się w Hajnówce.

Oficjalne stanowisko popierające ideę wprowadzenia dwujęzycznych (polskich i białoruskich) nazw na terenie Hajnówki - przyjęło Towarzystwo Ochrony Krajobrazu. Stowarzyszenie od trzech lat wspiera rozwiązania sprzyjające zachowaniu lokalnego krajobrazu, tradycji, kultury i ochrony środowiska naturalnego.

Działania dotyczyły zarówno ochrony przyrody (znany apel o objęcie puszczy szczególną ochroną, pod którym zebrano ponad 1000 podpisów mieszkańców), jak i wielu innych działań dla zachowania krajobrazu kulturowego (od zabytkowych cmentarzy po układy urbanistyczne).

- Jesteśmy pierwszym stowarzyszeniem na naszym terenie, które pozytywnie odniosło się do idei nazw dwujęzycznych - mówi Ewa Moroz-Keczyńska, prezes towarzystwa. - Uważamy, że to ważny temat. Chcemy wywołać konkretną dyskusję i mamy nadzieję, że nasze oficjalne stanowisko zachęci do niej zarówno radnych hajnowskich, jak i samych mieszkańców. Krajobraz to nie tylko przyroda, środowisko, ale też ludzie, ich kultura i język.

Inicjatorką akcji jest Natalia Lemiesz, jedna z najmłodszych członkiń TOK. Dziewiętnastolatka opracowała projekt specjalnej ulotki, w której po polsku i białorusku mówi się o języku mniejszości jako wartości, którą "na powrót powinno wyprowadzić się z domowych zakamarków na ulice miast i wsi".

Ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych, umożliwiającą m.in. wprowadzenie dwujęzycznych nazw w gminach, w których mieszka ponad 20 proc. mieszkańców innej narodowości niż polska - na początku stycznia przyjął Sejm.

Zarówno miasto, jak i gmina Hajnówka spełniają warunki

Źródło: Gazeta Wyborcza 2005-03-04


Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=262

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401