Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

I cóż tam, za tym płotem?

Artykuly / Ochrona Krajobrazu
Data: 25 Wrz 2004 - 22:37
A za tym płotem właśnie Puszcza Białowieska, którą wszyscy się szczycimy, o której dużo gadamy, która jest tuż obok, a równocześnie tak daleko.W czwartek 23 września w sali kinowej Muzeum Kultury Białoruskiej odbyło się spotkanie pt. „Puszcza za płotem”. Spotkanie prowadziły trzy młode osoby, tegoroczni absolwenci LOzDNJB w Hajnówce, a mianowicie: Elwira Plis, Natalia Lemiesz i Paweł Białomyzy.

 Puszcz ginie.

Kanwą spotkania był pokaz prezentacji fotograficznej o tym samym tytule. Zebrało się niemało ludzi, chętnych popatrzeć, posłuchać, podyskutować. Przyszło sporo młodzieży, której na sercu leży dobro Puszczy, wielu ludzi starszych, którzy pamiętają Puszcze z-przed 50-60 laty.

Dyskusja cały czas kręciła się wokół głównego tematu, ale również zahaczano tematy bliskie i bardziej oddalone.

'Prowadzący

Wspaniale, że młodym boli problem ochrony Puszczy, dobrze, że wiele osób rozumie te problemy. Nie zabrakło również takich, co myślą inaczej. Na przykład Pan Jan Chilimoniuk, powiedział: (cytuję dosłownie)”Wy młodzi nie macie prawa mówić o ochronie Puszczy, bo nie znacie się na tym. To nie wasza sprawa. Puszczą niech się zajmują leśnicy i naukowcy, bo się na tym znają, a wy zajmijcie się nauką, studiujcie i nie wpychajcie nos w nie swoje sprawy. Jakim prawem jeździliście do Ministra Środowiska? To jest sprawa urzędników...” W podobnym duchu była cała wypowiedź Pana Chilimoniuka, przy czym nikt nie mógł wtrącić słowo w swoją obronę, ponieważ to tylko rozwścieczało mówcę i już.

Nie mogli wtrącić słowo na spotkaniu, ale powiemy teraz: „Panie Chilimoniuk i Panu podobne, otóż, to jest właśnie nasza sprawa, bo kto jak nie my, mieszkające ty, może obronić Puszczę przed zagładą? Do Ministra jeździli i jeździć będziemy, aż nie usłyszy nasz głos i nie podejmie stosowne działania. Nie my jesteśmy na posługach u urzędników, a o­ni u nas, i pora Panu już to zrozumieć. Panu i podobno myślącym.”

Na spotkaniu

Byli również tacy, którzy tylko chcieli zaistnieć w telewizji (przebieg całego spotkania nagrywała ekipa TVP2), bo wstając z zapytaniem, czy komentarzem mówili jednocześnie „za” i „sprzeciw”, nie umiejąc sprecyzować swoje wypowiedzi, takie po prostu „ple-ple-ple...”

 Na spotkaniu

Zabrakło, natomiast na sali urzędników i radnych miejskich, gminnych i powiatowych, choć wiedzieli o tym spotkaniu wcześniej, niektórzy nawet dostali zaproszenia do rąk własnych. Chyba, po prostu, nie mieli nic do powiedzenia, albo się bali, że młodzi rozbiją ich teorię w szczęt i będzie im głupio z tego powodu. Tak czy owak, cieszę się, że jednak ktoś myśli o Puszczy nie jak o lesie gospodarczym, z którego można pompować duże pieniądze, lecz krótko, tylko jak o przecudnym fragmencie pierwotnego lasu, w którym można odnaleźć naturalną równowagę, który trzeba zachować przyszłym pokoleniom, by mogły podziwiać to piękno.

lgnn
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://pudelka.hajnowka.com.pl/

Adres WWW tego artykulu to:
http://pudelka.hajnowka.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=104

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401